eko-parowozik.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Podgrzewane lusterka – czy warto mieć je w swoim samochodzie?

Jesień i zima to ten czas w roku, w którego czasie mogą dokuczać nam mrozy i opady. W takim okresie prawdziwą zmorą są zamarzające i parujące szyby i lusterka. Nie można jeździć z lusterkami, które pokrywa szron lub para, bo przecież ograniczają widoczność. W takim wypadku trzeba się liczyć z koniecznością ich usunięcia. Jest jedno rozwiązanie, które doskonale rozwiązuje ten problem. Podgrzewane lusterka – czy warto je mieć?

Bez skrobania

Podgrzewane lusterka niwelują potrzebę skrobania lusterek samochodowych. Niestety, ale gdy ujemne temperatury uderzają, to wszystkie szyby samochodu mogą pokryć się warstewką lodu. Najczęściej trzeba ją po prostu zeskrobać przy pomocy skrobaka. Coraz częściej używa się też specjalnych płynów, które przyspieszają roztapianie się szronu. Ich wadą jednak jest to, że szyba po użyciu takiego płynu szybko paruje, a to również ogranicza widoczność. W przypadku szyby samochodowej problem ten można dość łatwo rozwiązać. Wystarczy włączyć ogrzewanie. W przypadku tradycyjnych lusterek nie ma jednak takiej opcji. Trzeba je skrobać i ryzykować uszkodzenie ich powłoki i z pewnością ich przestawienie. Podgrzewanie lusterka pozwala na usunięcie lodu z jego tafli bez konieczności dotykania samego lusterka. To świetna propozycja dla tych, którzy rano się spieszą i nie chcą tracić czasu na skrobanie szyb. Wystarczy odpalić silnik i włączyć ogrzewanie. Po chwili nagromadzony lód będzie można usunąć dużo łatwiej i szybciej. Jego spora część może też odpaść sama, a skrobanie będzie zbędne.

Bez problemów z parą

Lusterka czasami też parują. Jest to duże utrudnienie, jeśli chodzi o prowadzenie samochodu. Równocześnie jednak trzeba pamiętać, że parę powinno się jak najszybciej usunąć. Jednym ze sposobów jest po prostu otwarcie okna i wytarcie lusterka chusteczką lub chłonną gąbką. Jednak, żeby to zrobić, trzeba się zatrzymać. By dosięgnąć do lusterka od strony pasażera, koniecznie trzeba wysiąść i obejść samochód. To wszystko zajmuje czas, który ciężko wygospodarować w czasie jazdy. Jak łatwo się domyślić, nie zawsze można się zatrzymać. Właśnie z tego powodu warto zastanowić się nad wyposażeniem swojego auta w podgrzewane lusterka. Jeśli pojawi się na nich para, to zamiast wychodzenia z samochodu i szukania, czym można zetrzeć parę, a później irytowania się, że para wróciła – wystarczy włączyć ogrzewanie. Manipulowanie temperaturą pozwoli ustalenie takiego jej poziomu, który sprawi, że lusterko cały czas będzie pozbawione pary i będzie zapewniało odpowiednią widoczność.