eko-parowozik.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Podstawowy niezbędnik kierowcy ciężarówki

Kierowcy ciężarówek spędzają bardzo dużo czasu w kabinach swoich pojazdów. Z racji długotrwałych wyjazdów i pobytów poza domem, chcą mieć chociaż namiastkę warunków domowych, w tych okolicznościach podróży. Dlatego też powstał taki niepisany niezbędnik kierowcy ciężarówki. Pozwala on na utrzymanie czystości w kabinie, komfortowy wypoczynek, wykonanie posiłku, dotarcie do celu i posiadaniu podstawowych przedmiotów do normalnego funkcjonowania.

Co najbardziej jest potrzebne ?

Dzisiaj nie korzysta się już z papierowych map, ale by dotrzeć do celu trzeba mieć zaktualizowaną aplikację z poszczególnymi mapami i dokładnie oznaczonymi potrzebnymi trasami. Taka nawigacja pozwoli na wytyczenie trasy z uwzględnieniem gdzie samochód ciężarowy może jechać oraz z jakich zjazdów na autostradzie można korzystać by dotrzeć do celu.
Ponadto trzeba też posiadać wszelkiego rodzaju akcesoria do przechowywania i przygotowywania posiłków. Najbardziej będzie, w tym przypadku, przydatna samochodowa lodówka i jednopalnikowa kuchenka na gaz. Dodatkowo przydadzą się sztućce, talerz, garnek, patelnia i deska do krojenia oraz osty nóż i otwieracz do puszek i butelek. Trudno jest bowiem prowadzić pojazd, gdy jest się głodnym, dlatego doświadczony kierowca posiada wszystko, co potrzebne jest do przygotowania w każdej chwili odpowiedniego jedzenia. W kabinie ciężarówki powinien panować ład i porządek. Z tego też względu wyjeżdżając w trasę ciężarówką trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który taki porządek i czystość pomoże utrzymać.
Pomocny okaże się mały odkurzacz samochodowy, który pomoże sprzątnąć drobny brud i różne okruszki. Dodatkowo kierowca powinien zadbać o różnego rodzaju teczki, które zabezpieczą ważne dokumenty walające się luzem po kabinie samochodu. Dobrze też jest mieć worki foliowe na śmieci.
W długiej trasie, kabina ciężarówki jest domem dla swojego kierowcy. Powinien mieć on tam także wszystko co zabezpieczy mu odpowiedni i wygodny relaks i wypoczynek. Dlatego tak ważne są poduszka, ciepły koc lub śpiwór, laptop, czajnik na kawę lub herbatę. Kierowca powinien być przygotowany na każdą okoliczność i na każde zdarzenie. Z tego też powodu ważne jest by w pojeździe była apteczka, w miarę dobrze zaopatrzona, kamizelka odblaskowa, rękawice robocze i okulary przeciwsłoneczne.

Wygoda i komfort

Niezbędnik kierowcy ciężarówki powinien stanowić o wygodzie kierowcy, komforcie jego jazdy i bezpieczeństwie. Dlatego tak bardzo ważny jest proces przygotowania się do długiej jazdy. Kierowca ciężarówki większą część swojego życia spędza właśnie w ciężarówce i powinien w niej mieć wszystko co do podstawowego funkcjonowania jest potrzebne. Od odpowiednich warunków, panujących w pojeździe zależy też komfort jazdy i komfort przebywania w kabinie, dlatego trzeba dbać o czystość i porządek, możliwość dobrego relaksu i swoje bezpieczeństwo.
Opisany powyżej niezbędnik to minimum podstawowe, które pomoże dobrze zaaklimatyzować się kierowcy w jego miejscu pracy jakim jest jego pojazd ciężarowy.