eko-parowozik.pl

Blog motoryzacyjny

Warsztat

Jak rozkodować radio w samochodzie?

Samochód jest dla nas bardzo ważny, często bywa tak, że na jego zakup odkładamy długi czas. Dlatego też po zakupie zależy nam by samochód był sprawny i spełniał nasze oczekiwania. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy w naszym samochodzie coś przestaje działać, czasem jest to coś bardzo istotnego a czasem mniej, ale zawsze nas to drażni i powoduje problemy. Tak też jest w przypadku, gdy nagle zakoduje się nasze radio samochodowe.

Dlaczego radia w samochodzie są kodowane?

Wszyscy producenci samochodów fabrycznie zabezpieczają swoje samochody przed kradzieżą. Dlatego też właśnie i radia są fabrycznie kodowane, by złodziej po ich kradzieży nie mógł z nich korzystać. Radio może się też zakodować w trakcie użytkowania samochodu, na przykład przy każdej wymianie akumulatora w aucie, przy zmianie ustawień fabrycznych itp. W takiej sytuacji trzeba znaleźć szybkie rozwiązanie problemu.

Skuteczne sposoby na rozkodowanie radia

Jest kilka sposobów na to, jak można skutecznie rozkodować zakodowane nagle radio. Jeśli mamy samochód od nowości, to najprostszym sposobem jest poszukanie oryginalnej dokumentacji z samochodu. W niej powinna się znajdować karta z kodem do odblokowania radia. Jeśli jednak takiej karty nie możemy znaleźć, możemy zadzwonić na ASO. Tam na pewno uzyskamy dostęp do kodu do radia w samochodzie, jeśli tylko podamy poprawne dane nasze i samochodu który kupiliśmy, a które potwierdzą nasze prawo własności do tego samochodu.

Jak rozkodować radio w aucie z drugiej ręki?

O wiele większy problem pojawia się w sytuacji, gdy kupiliśmy używany samochód i to właśnie w nim radio nam się zakodowało. Możemy w takim wypadku spróbować skontaktować się z poprzednim właścicielem samochodu i od niego uzyskać ten kod. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Wtedy pozostaje nam poszukać pomocy na forach internetowych, które są poświęcone motoryzacji i konkretnym samochodom. Tam właściciele takich pojazdów chętnie sobie pomagają w takich kwestiach.

Wygenerowanie nowego kodu

Jeśli nawet na forach internetowych nie można znaleźć pomocy w tej kwestii, wtedy trzeba znaleźć serwis gdzie można wygenerować nowy kod dostępu do radia w samochodzie. Często generowanie nowych kodów na takich portalach jest płatne, należy to wziąć pod uwagę. Aby wygenerować nowy kod wystarczy podać numer seryjny radia samochodowego. Bardzo ważną kwestią jest jednak to, by nie wbić kilka razy źle nowego kodu, bo wtedy radio na stałe się zablokuje.

Jeśli i to nie pomoże by odblokować dostęp do radia w swoim samochodzie, trzeba się skontaktować z specjalistą od takich napraw. Tylko osoba doświadczona w tym temacie, bez problemu ściągnie blokadę z radia i pouczy co robić by w przyszłości uniknąć takiego problemu. Oczywiście taka usługa również jest płatna, ale warto w nią zainwestować jeśli ma się problem z odkodowaniem dostępu do radia samochodowego w nowo zakupionym samochodzie. Koszt takiej usługi nie jest zbyt wysoki, co jest tego wielką zaletą i warto z takiej usługi skorzystać.