eko-parowozik.pl

Blog motoryzacyjny

Warsztat

Kiedy wymienić opony na letnie i zimowe?

Każdy kierowca doskonale wie, że dwa razy do roku koniecznie trzeba wymienić opony. Nie tylko z letnich na zimowe, lecz również z zimowych na letnie. Jak się jednak okazuje, nie każdy właściciel samochodu wie, kiedy powinno się to robić. Mało tego, część kierowców zupełnie nie jest świadoma tego, z jakiego powodu takiej wymiany trzeba dokonywać.

Dlaczego trzeba wymieniać opony?

Zamiana opon w samochodzie to rytuał, który każdy kierowca realizuje dwa razy do roku. Nie każdy jednak z nich wie, z jakiego powodu jest to tak ważne. Jak się bowiem okazuje, zmiana opon nie dla każdego kierowcy jest sprawą oczywistą.
Gd tylko temperatura zaczyna spadać, a na drodze pojawiać się może śnieg, albo nawet pokrywa lodu, letnie opony drastycznie tracą swoje właściwości, co prowadzi do dużego spadku przyczepności, a co za tym idzie, niestabilnego i niebezpiecznego prowadzenia się samochodu. Niezbędne wobec tego jest założenie na koła opon, które są do takich warunków przygotowane i zapewniają odpowiedni poziom przyczepności, czyli opony zimowe.
Z drugiej jednak strony gdy tylko temperatura na wiosnę zaczyna rosnąć, koniecznie trzeba dokonać zmiany na model letni, ponieważ opona zimowa jest zbyt delikatna dla wysokiej temperatury pracy i szybko doznałaby uszkodzenia.

Kiedy wymienic opony w samochodzie?

Jak zatem widać, wymiana opon na letnie i zimowe to nie przelewki i koniecznie trzeba to zrobić. Nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, lecz również zwykłą ekonomię. Pytanie tylko brzmi, kiedy najlepiej to zrobić? Czy jest jakiś dokładny czas, tydzień, lub warunki pogodowe, które powinny skłonić do wymiany opon?
Brew pozorom moment wymiany nie powinien być podyktowany kalendarzem, lecz obecnymi warunkami pogodowymi, a w szczególności temperaturą. Jeśli zacznie ona spadać w ciągu dnia poniżej 7 stopni i utrzymywać się na takiej wartości, powinno się wymienić opony na zimowe. To właśnie ta temperatura uważana jest za granice, gdy opona letnia pracuje w dostatecznie efektywny sposób i gdy traci swoje właściwości.
Analogicznie, gdy średnia temperatura powietrza zaczyna rosnąć i utrzymywać się powyżej 7 stopni, powinno się czym prędzej zamienić opony zimowe na letnie. Pozostawienie na kołach zimowego ogumienia w takiej temperaturze, bardzo szybko doprowadzi opony do stanu całkowitej ruiny, czyli konieczności kupienia na zimowy sezon zupełnie nowych, tak przecież kosztownych opon. Warto więc śledzić wskazania termometru i w razie potrzeby, dokonywać zmiany opon na te odpowiadające aktualnym warunkom.