eko-parowozik.pl

Blog motoryzacyjny

Pompy próżniowe
Motoryzacja

Pompy próżniowe – co musisz wiedzieć przed zakupem?

Pompy próżniowe stanowią element o krytycznym znaczeniu w wielu gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i produkcyjnym. Aby móc dostarczać swoim klientom najlepsze produkty, firmy te muszą zapewnić prawidłowe działanie pomp próżniowych.

Pompy są wykorzystywane do usuwania powietrza z komory lub zbiornika w celu wytworzenia próżni. Umożliwia to przenoszenie gazów i cieczy do pojemników lub innych komór bez zanieczyszczania ich cząsteczkami powietrza.

Pompy mechaniczne i elektryczne

W mechanicznych pompach próżniowych do wytwarzania próżni wykorzystuje się zasadę mechanicznego wypierania. Najbardziej rozpowszechnionym typem mechanicznej pompy próżniowej jest pompa łopatkowa, ale istnieją również pompy tłokowe i bębnowe. Elektryczne pompy próżniowe wykorzystują silniki elektryczne do wytwarzania próżni poprzez usuwanie powietrza z zamkniętego systemu za pomocą zewnętrznego odpowietrznika lub zaworu.

Pierwszym typem pompy stosowanym we wczesnych procesach przemysłowych była zwykła dmuchawa, która wykorzystywała ciśnienie powietrza do jego przemieszczania przez rury lub przewody. Została ona później zastąpiona przez bardziej wydajny eżektor parowy, który był w stanie wytwarzać wyższe ciśnienie przy niższych kosztach niż jego poprzednicy.

Różnica pomiędzy pompą jednostopniową a dwustopniową

Podstawowa zasada działania zarówno jednostopniowych, jak i dwustopniowych pomp próżniowych jest taka sama: teflonowa łopatka obraca się w cylindrze, dzieląc go na dwie komory. W tym czasie w obu komorach następuje zmiana objętości, która ma charakter proporcjonalny. Obie komory biorą udział w dwóch cyklach – ssania i sprężania. Podstawowa różnica między pompami jednostopniowymi a dwustopniowymi polega na ich budowie, a konkretnie na liczbie cylindrów – pompa jednostopniowa ma jeden cylinder, natomiast pompa dwustopniowa – dwa cylindry.

Jaka pompa próżniowa dla profesjonalistów?

Gdy potrzebujesz pompy próżniowej dla profesjonalistów, chcesz czegoś, co jest wysoce mobilne i łatwe w użyciu. Chcesz, aby była ona wydajna i szybka, ale także cicha, aby nie przeszkadzała w pracy. Wszystkie te cechy można znaleźć w naszej ofercie pomp próżniowych. Są one wyposażone w nowoczesne rozwiązania techniczne, takie jak elektrozawory, funkcjonalne wzierniki do kontroli poziomu oleju czy filtrów, co przekłada się na wyższą kulturę i komfort pracy. Jeśli zależy Ci na wysokiej wydajności i cichej pracy od pompy próżniowej dla profesjonalistów, zachęcamy do zapoznania się z całą naszą ofertą. Naprawdę warto!