eko-parowozik.pl

Blog motoryzacyjny

Bezpośredni importer z Chin - procedura importu krok po kroku
Lifestyle

Bezpośredni importer z Chin – procedura importu krok po kroku

Importowanie towarów z Chin jest coraz powszechniejszą praktyką, stosowaną przez wielu sprzedawców. Jednak polski importer z Chin ma wiele obowiązków, których nie może pominąć. Co musi zrobić? Jakie są procedury? Zaraz wszystko stanie się jasne!

Bezpośredni importer z Chin a działalność gospodarcza

Pierwszą podstawową czynnością jest założenie działalności gospodarczej przez osobę, która chce zacząć importować towary z Chin. Gdy firma jest już zarejestrowana, to kolejnym krokiem jest ubieganie się o nadanie numeru EORI. Jest to prosta i darmowa czynność, bez której import z Chin towarów jest niemożliwy. Ale to nie wszystko. Polski importer z Chin ma również obowiązek zarejestrowania się w BDO, czyli w bazie danych o produktach i opakowaniach, a także o gospodarce odpadami. Będąc w bazie BDO, należy uiszczać regularnie coroczną opłatę oraz opłaty produktowe od ilości przywiezionych towarów.

Dobry dostawca gwarantem dobrego towaru

Każdy bezpośredni importer z Chin musi najpierw znaleźć dobrego dostawcę towarów. Z pomocą przychodzą platformy B2B. Jednymi z najpopularniejszych portali tego typu jest Global Sources, Made-in-China czy Alibaba. Oczywiście najlepszym z możliwych rozwiązań jest uczestniczenie w targach organizowanych w Chinach i zapoznanie się bezpośrednio z dostawcą. Należy także bardzo dokładnie zweryfikować wybranego dostawcę. Niestety łatwo można natknąć się na oszustów, którzy nie wysyłają towaru w ogóle. Bardzo dobrą metodą na sprawdzenie, czy dostawca istnieje jest zamówienie próbek. Dzięki temu można od razu zweryfikować jakość towaru. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że towar musi spełniać wymagane normy jakości, z którymi każdy importer musi się dokładnie zapoznać.

Jak zapłacić za towar i jak go przywieźć z Chin do Polski?

Istnieje wiele możliwości opłaty za zakup towaru. Najczęściej wybieraną formą są transfery pieniężne oferowane przez międzynarodowe firmy, takie jak Western Union. Można oczywiście dokonać bezpośrednio zapłaty na konto poprzez PayPal lub transferem telegraficznym. Towar można przywieźć do kraju transportem lotniczym, wodnym, kolejowym. Każda z tych form posiada inny czas dostawy oraz cenę. Najdroższy jest transport lotniczy, ale za to najszybszy. Najtańszy morski, ale na towar czeka się nawet ponad miesiąc. Wwożąc towar do kraju, musi on przejść odprawę celną. Do tego potrzebna jest faktura handlowa, list przewozowy oraz inne niezbędne dokumenty dotyczące konkretnych towarów, jak na przykład certyfikat CE czy deklaracja zgodności. Oczywiście nie wolno zapomnieć, że wwożąc towary z Azji, należy zapłacić cło z Chin oraz podatek od wartości przywiezionego towaru.

Więcej informacji o kompleksowym imporcie z Chin