eko-parowozik.pl

Blog motoryzacyjny

Mężczyzna

Do czego służy skrzynka bezpieczników?

Nowoczesne auta stają się coraz bardziej skomplikowane. Czasami wymiana żarówki jest tak trudna oraz czasochłonna, że można ją przeprowadzić jedynie w specjalistycznym warsztacie. Na szczęście, nowocześniejsze rozwiązania, takiej jak ksenony czy żarówki LED, częściowo rozwiązały te problemy ze względu na większą niezawodność.
Nie zmienia to faktu, że bez specjalistycznego sprzętu, komputera z odpowiednim oprogramowaniem nie jesteśmy w stanie wiele zdziałać w kwestii serwisu auta. Nie oznacza to bynajmniej, że nie powinniśmy orientować się jak działają podstawowe systemy w naszym samochodzie oraz z czego mogą wynikać niektóre usterki czy wskazania lampek kontrolnych.

Skrzynka bezpieczników – do czego służy?

Współczesne auto jest wyposażone w wiele bardzo zaawansowanych systemów elektronicznych. Oprócz tego, w aucie znajduje się całkiem sporo elementów instalacji elektrycznej. Zadziałanie naszego systemu ABS czy elektrycznego wspomagania układu kierowniczego wymaga zasilania prądem elektrycznym. Nie trudno sobie wyobrazić, że nieprawidłowe działanie instalacji elektrycznej mogłoby mieć fatalne skutki.
Dlatego dla bezpieczeństwa użytkowników samochodu konieczna jest instalacja skrzynki bezpieczników, która chroni nas przed niewłaściwym działaniem instalacji elektrycznej oraz uszkodzeniem jej wrażliwych elementów.

Jak wyglądają bezpieczniki w aucie?

Bezpieczniki samochodowe zazwyczaj są umieszczone w przezroczystej, plastikowej obudowie, dzięki czemu bez trudu można rozpoznać element, który uległ przepaleniu. Na bezpieczniku znajdziemy również informację o natężeniu prądu, które spowoduje jego przepalenie. Dlatego, jeżeli zerkniemy do instrukcji obsługi naszego pojazdu w celu znalezienia skrzynki bezpieczników oraz następnej samodzielnej naprawy, musimy wiedzieć, że jest dozwolone użycie tylko i wyłącznie dokładnie takiego samego bezpiecznika. Użycie elementu przewidzianego dla mniejszej wartości prądu może spowodować zbyt wczesne przepalenie, natomiast użycie bezpiecznika dla większych wartości prądu może być wręcz śmiertelnie niebezpieczne. Taka ingerencja może skutkować zwarciem w układzie, mogące zakończyć się nawet pożarem samochodu.

Wymiana bezpiecznika w sytuacji awaryjnej

Jeżeli dysponujemy aktualnym schematem z instrukcji obsługi, posiadamy odpowiednią wiedzę oraz obawiamy się awaryjnej sytuacji to warto wozić ze sobą komplet zapasowych bezpieczników. Koniecznie należy przy tym pamiętać, że przypadkowe przeciążenia instalacji mogą się zdarzyć, więc jeżeli spotkaliśmy się z jednostkowym przepaleniem, a po wymianie bezpiecznika wszystko działa bez zarzutu to spokojnie możemy korzystać z auta.
Natomiast, jeżeli problem się powtarza i bezpieczniki wymagają kilkukrotnej wymiany lub awaria wystąpiła przy próbie samodzielnej naprawy (choćby instalacji nowej żarówki) to auto należy sprawdzić w warsztacie elektrycznym.
Absolutnie nie należy myśleć o samodzielnej ingerencji w instalację elektryczną, szczególnie niebezpieczne jest zmostkowanie przepalonego bezpiecznika. Takiej czynności nie wolno podejmować nawet w celu uruchomienia auta na czas dojazdu do warsztatu.