eko-parowozik.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Jak wybrać dobre pasy klinowe?

Należy mieć świadomość, że pasy klinowe sprawdzają się w przemyśle czy motoryzacji. Warto wiedzieć, że zadaniem wspomnianych elementów jest jest właściwe funkcjonowanie bardzo dużej liczby pojazdów czy urządzeń. Rekomendowane jest zaopatrzenie się w niezawodne produkty, które będą w stanie spełniać swoje funkcje. Czym należy jednak sugerować się przy wyborze omawianych produktów?

Rola pasów klinowych

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że pasy klinowe oraz wieloklinowe zaliczane są do obowiązkowych elementów wyposażenia praktycznie każdego silnika spalinowego. Ich zadaniem jest bowiem napędzanie najbardziej istotnego osprzętu. Doskonałym przykładem może być alternator. Godny uwagi jest fakt, że w przypadku odpowiedniego działania omawianych pasów klinowych, bardzo istotną funkcję pełni napinacz. Wspomniany element dba bowiem o prawidłowe napięcie pasa klinowego. Warto wiedzieć, że obecnie stosowane są napinacze automatyczne i ręczne.

Czym należy się sugerować przy wyborze idealnego pasa klinowego?

Należy mieć świadomość, że znalezienie wysokiej jakości pasa klinowego jest znacznie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że idealny produkt powinien być wykonany z bardzo trwałych materiałów charakteryzujących się zwartą budową. Pasy klinowe muszą być także mało rozciągliwe i giętkie.

Obecnie wykorzystywane są do tego celu takie materiały, jak: wzmocniona guma, kauczuk syntetyczny, włókna sztuczne, tkanina impregnowana. Warto wiedzieć, że żywotność pasów klinowych powinna wynosić do 4 lat. Rekomendowane jest oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie zapytanie o gwarancję. Pasy klinowe muszą charakteryzować się także wytrzymałością.

Kiedy warto podjąć decyzję o wymianie pasa klinowego na nowy?

Warto wiedzieć, że w czasie bardzo intensywnej eksploatacji pasy klinowe będą się zużywały. Godny uwagi jest bowiem fakt, że gumowe elementy będą nie tylko się ścierały, ale również kruszyły. Oczywiście w ten sposób nie będą w stanie spełnić swoich podstawowych zadań. Może również dojść do sytuacji, że pasek zostanie zerwany podczas jazdy.

Do najbardziej niepokojących oznak zużywającego się produktu trzeba zaliczyć stukanie i ocieranie, gwizdy, piski po ściągnięciu nogi z pedału gazu, szumy czy nieregularne uderzenie o osłonę.

Nie można oczywiście wykluczyć uszkodzeń termicznych czy mechanicznych. Ponadto bardzo słabo działający pas klinowy może zostać pobrudzony produktem ropopochodnym. Rekomendowane jest w takich sytuacjach zaopatrzenie się w nowy produkt.