eko-parowozik.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Jaki klucz do kół – co trzeba o nim wiedzieć?

Klucz do kół to narzędzie niezbędne do ich wymiany. Ciężko jest sobie wyobrazić wymianę koła bez odpowiedniego klucza. To właśnie on umożliwia odkręcenie śrub, a później przykręcenie ich z powrotem. Na co należy zwracać uwagę przy wyborze klucza do kół? Co jest ważne? Jaki klucz do kół sprawdzi się najlepiej?

Długim kluczem pracuje się łatwiej

Bardzo ważna jest długość klucza do kół. Im jest on dłuższy, tym większym momentem siły działa na śrubę. Wynika to z praw fizyki. Użycie klucza z dłuższym trzonkiem pozwala na łatwiejsze odkręcenie śruby, a później mocniejsze jej dokręcenie. Trzeba pamiętać, że śruby do kół muszą być przykręcone bardzo mocno, a osiągnięcie tego efektu bez elektronarzędzia może być dość trudne. Właśnie z tego powodu należy używać długich i mocnych kluczy. Dzięki temu można dobrze przykręcić koło, nawet nie posiadając dużo siły fizycznej. Warto rozejrzeć się za kluczem teleskopowym. Jego ramię jest po prostu wsuwane. Dzięki temu jest łatwy w transporcie i przechowywaniu. Niektóre klucze mają w zestawie specjalne pokrowce.

Wytrzymały

Dobry klucz do kół powinien być wykonany ze stali wysokiej jakości. To właśnie dzięki niej może on być wytrzymały i dobrze znosić przeciążenia. Na szczególną uwagę zasługują klucze wykonane z mocnej stali chromowo-wanadowej. Nie jest to jednak jedyna dobra opcja. Ważne jest po prostu, by klucz był wykonany z solidnych materiałów. Te z kompletów narzędzi najczęściej nie nadają się do użycia – wyginają się lub nawet łamią. Nie powinno traktować się ich jako rozwiązania, bo może się zdarzyć, że klucz zawiedzie właśnie wtedy, kiedy będzie najbardziej potrzebny, np. podczas wymiany przebitego koła na trasie.

A może wcale nie ręczny?

Jeśli masz do dyspozycji większą kwotę i zależy ci na bardzo dobrym urządzeniu, to koniecznie sprawdź też ofertę kluczy elektrycznych i pneumatycznych. Te pierwsze dostępne są w wersji podłączanej do sieci energetycznej oraz akumulatorowe. Klucze akumulatorowe to ogromna wygoda dla użytkownika. Można z nich wygodnie korzystać mobilnie i nie martwić się ciągnącymi się kablami. Klucze pneumatyczne to sprzęt bardziej dla profesjonalistów – są one używane w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych. Do użytku prywatnego mogą być już zbyt rzadko używane, by ich zakup był opłacalny. Warto jednak wiedzieć, że takie klucze doskonale radzą sobie z wszystkimi rodzajami kół oraz śrub. Dla nich żadna śruba nie jest zbyt mocno dokręcona. Dzięki temu praca przy ich pomocy przebiega szybko i bez problemów.