eko-parowozik.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Odprysk na szybie samochodowej – czy naprawa jest możliwa?

Uszkodzenia szyby czołowej mogą zdarzyć się każdemu kierowcy. Częste są tzw. odpryski, które mogą zostać spowodowane nawet niewielkim kamykiem, który poszybuje w stronę szyby podczas jazdy. Uderzenie może spowodować uszkodzenie szkła, które budzi niepokój każdego kierowcy. Warto sprawdzić, czy odprysk na szybie można naprawić, czy może konieczna jest wymiana uszkodzonego szkła.

Co zrobić, gdy zauważymy odprysk na szybie?

Odprysk na szybie można zauważyć przypadkiem – ważne jest zaklejenie ubytku zwykłą, przeźroczystą taśmą. Zabezpieczy to szkło przed zanieczyszczeniami, które gromadząc się w ubytku mogą uniemożliwić naprawę. Naprawa uszkodzonej szyby jest możliwa, jednak nie w każdym przypadku. Regenerację szyby da się przeprowadzić, kiedy uszczerbek ma średnicę nie większą niż 22-24 milimetry i jest oddalony od krawędzi szyby co najmniej o 10 centymetrów. Jeśli uszkodzenie nie spełnia tych warunków, prawdopodobnie szyba będzie przeznaczona do wymiany. Samochód z odpryskiem na szybie nie przejdzie bowiem badania technicznego, a nawet podczas rutynowej kontroli policji kierowca naraża się na mandat i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Regeneracja szyby czołowej

Jeśli uszkodzenie nadaje się do regeneracji, taki proces można przeprowadzić w punkcie zajmującym się naprawą szyb w samochodach. Cały zabieg trwa nie więcej niż 60 minut i polega na czyszczeniu uszkodzenia i jego wypełnieniu specjalnym kompozytem. Kiedy substancja stwardnieje jest szlifowana i polerowana, dzięki czemu uszkodzenie zostaje zlikwidowana. W przypadku niewielkich odprysków możliwa jest również samodzielna naprawa specjalnym zestawem naprawczym do szyb. Krzyżakiem z przyssawkami do uszkodzenia aplikuje się klej dedykowany do szyb, który schnie pod wpływem promieni słonecznych. W ten sposób można wypełnić wcześniej oczyszczony ubytek, jednocześnie eliminując ryzyko pęknięcia szyby.

Kiedy konieczna jest wymiana szyby?

Wymiana szyby czołowej w samochodzie jest konieczna, jeśli odprysk jest bardzo głęboki, położony blisko krawędzi szyby czy prowadzi do pęknięcia liniowego. Pozostawienie takiego uszkodzenia będzie prowadziło do dalszego uszkodzenia szkła, a nawet do pęknięcia szyby. Wymiana szyby czołowej to wydatek kilkuset złotych, ponieważ jest to czasochłonne zadanie, a szyby samochodowe nie należą do najtańszych. Proces ten wymaga demontażu podszybia, uszczelek, klipsów, wycieraczek i wycięcia samej szyby. Również montaż nowej szyby wymaga wprawy i cierpliwości ze strony fachowców, ponieważ nie może być tu mowy o żadnym błędzie.