eko-parowozik.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Jak i czym czyścić gumowe dywaniki samochodowe – sprawdzone sposoby

Dbanie o wygląd samochodu polega nie tylko na myciu karoserii. Warto także zająć się jego wnętrzem. Sam odkurzacz może jednak nie wystarczyć. Szczególnie, kiedy mowa o szybko brudzących się wykładzinach w porze jesiennej. Jak zatem i czym czyścić gumowe dywaniki samochodowe, aby dokładnie pozbyć się błota?

Regularna i odpowiednia pielęgnacja

Jeśli chcemy przedłużyć trwałość dywaników, musimy dbać o nie regularnie. Oczywiście, użycie specjalnych preparatów (dostępnych od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, np. w postaci sprayu), które wspomagają czyszczenie, przyniesie za sobą pożądane, najbardziej widoczne efekty. Dodatkowo w ten sposób ochronimy wykładziny przed wytarciem oraz blaknięciem.

Konserwacja nie zawsze jednak wymaga zakupu odpowiednich produktów. Swoje zadanie bardzo dobrze wykona także zwykłe mydło w płynie (ewentualnie płyn do naczyń). Wtedy wystarczy, że wyjmiemy dywaniki z auta, a następnie rozłożymy z dala od piasku. Później z pomocą gąbki nasączonej ciepłą wodą (w połączeniu z mydłem) kilka razy je myjemy. Gdy będą suche, wkładamy do samochodu.

Jak czyścić?

Czym czyścić gumowe dywaniki samochodowe? Na to pytanie już znamy odpowiedź. Teraz warto wyjaśnić jeszcze, jak to robić. Świetna okaże się myjka ciśnieniowa. Dzięki niej praca stanie się łatwa i przyjemna. Jeśli takiej myjki nie posiadamy, to może ją zastąpić zwykły wąż ogrodowy.

Czego byśmy nie użyli, to trzeba pamiętać o stałym dostępie do czystej wody. Przed opłukaniem wykładzin po bardzo wysokim ciśnieniem, najpierw należy je wytrzepać i pozbyć się pyłu lub kawałków ziemi z powierzchni. Ostatecznie przyda się też szeroka szczotka z długim włosiem, która poradzi sobie z usunięciem pozostałości z niektórych zagłębień.

Co z innymi dywanikami?

O gumowych wykładzinach już napisaliśmy. Ale są także takie, które wykonano z innego materiału. Chodzi o produkty welurowe. W ich wypadku czyszczenie staje się zadaniem trudniejszym, bardziej wymagającym.

Samo wytrzepanie nie pomoże. Tutaj w ruch muszą iść odkurzacze. Niekoniecznie te samochodowe, wspomniane na wstępie. Domowe i bezprzewodowe również usuną kurz oraz drobinki pozostawionego jedzenia.

Odkurzacza nic jednak nie zdziała, kiedy chcemy pozbyć się poważniejszych zabrudzeń (szczególnie różnego rodzaju plam). Dlatego należy użyć środków w formie na sucho albo na mokro, przeznaczonych do samochodowej tapicerki. Najlepiej takich, które „zabijają” brzydki zapach.

Czy mowa o dywanikach gumowych, czy welurowych, najważniejsze jest, aby wszystkie dokładnie osuszyć, zanim ponownie znajdą się we wnętrzu auta!