eko-parowozik.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Usuwanie wgnieceń samemu. Jak naprawić wgniecioną karoserię?

O wgniecenie w karoserii samochodu nie jest trudno. Wystarczy chwila nieuwagi na parkingu albo podczas wjeżdżania do garażu. Czy w takim przypadku konieczna jest wizyta w warsztacie blacharskim? Nie zawsze, ponieważ wgniecenia można usuwać również samodzielnie.

Gdy na karoserii widoczne jest wgniecenie, w takim przypadku wcale nie trzeba udawać się od razu do blacharza. Niewielkie niedoskonałości można \usuwać samemu za pomocą specjalnych narzędzi, jakie można kupić w sklepach motoryzacyjnych. Wtedy oszczędzamy czas, ponieważ nie musimy oddawać auta do warsztatu, a także pieniądze, ponieważ usuwanie wgnieceń samemu jest tańsze niż usługi blacharskie.

Kiedy można usunąć wgniecenie we własnym zakresie?

Samodzielne usunięcie wgniecenia jest najłatwiejsze wtedy, gdy nie doszło do uszkodzenia powłoki lakierniczej. W takim przypadku można wykorzystać techniki PDR (ang. Paintless Dent Repair), czyli usuwania wgnieceń bez lakierowania.

Gdy lakier został naruszony, w takiej sytuacji usuwanie wgnieceń samemu oznacza konieczność przeprowadzenia dodatkowych prac lakierniczych. Wprawdzie można zrobić to samodzielnie, na przykład z użyciem szpachli, zaprawek, farb w sprayu, lecz efekt nie zawsze będzie wtedy optymalny. Warto wtedy rozważyć skorzystanie z usług warsztatu blacharsko-lakierniczego.

Metody samodzielnego usuwania wgnieceń

Wśród metod samodzielnego usuwania wgnieceń znajdują się:
– masowanie blachy
– metoda „na klej”
– szpachla i lakier

Każda z tych metod wykorzystuje inne techniki usuwania wgnieceń, dlatego warto przyjrzeć im się nieco bliżej.

Masowanie blachy

Pod tym terminem znajduje się technika ciesząca się największym zainteresowaniem, która polega na wykorzystaniu specjalnych narzędzi, by wyprostować blachę. Stosuje się różne rodzaje hebli, podbijaków, miękkich młotków, które służą do wypychania albo wpychania wgnieceń.

Atutem tej techniki jest brak potrzeby skomplikowanego demontażu elementów. Narzędzia są niewielkie, można dostać się nimi w różne zakamarki, dlatego prace przebiegają szybciej i łatwiej.

Narzędzia przeznaczone do amatorskiego usuwania wgnieceń są dostępne w cenie poniżej 50 złotych. Te profesjonalne są już znacznie wyższym kosztem, ale wtedy, gdy planuje się usunąć jedno lub kilka wgnieceń, wystarczą te tańsze.

Metoda „na klej”

To druga, dość prosta i szybka metoda, która pozwala na usuwanie wgnieceń samemu bez potrzeby demontażu elementów. Do tej techniki stosowane są pistolety klejowe, kleje termozgrzewalne, przyssawki (grzybki) oraz dźwignie.

Metoda „na klej” polega na nałożeniu na przyssawkę rozgrzanego kleju i umieszczeniu jej na defekcie. Następnie przykłada się dźwignię i porusza się przyssawką tak, aby wyciągnąć wgniecenie.

Szpachla i lakier

Gdy wgniecenie jest znaczne, doszło do uszkodzenia lakieru, wtedy można wykorzystać inwazyjną technikę szpachlowania i lakierowania. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni blachy, pokrycie jej szpachlą, a potem polakierowanie.

Jeżeli jednak nie mamy doświadczenia, specjalnych narzędzi i boimy się ryzykować, najlepiej skorzystać z pomocy ekspertów.