eko-parowozik.pl

Blog motoryzacyjny

Samochody

Używane czy z salonu – jak kupić dobre auto?

Kupowanie samochodu to naprawdę bardzo trudna sprawa. Nie tylko trzeba się skupić na wybraniu odpowiedniego modelu, marki, czy też wersji silnikowej i wyposażenia, lecz również trzeba podjąć decyzji co do tego, czy lepszym wyborem będzie samochód zupełnie nowy prosto z salonu, czy też może jednak lepiej wybrać auto z drugiej ręki, czyli po prostu używane? Jakie są wady oraz zalety obu tych sposobów na wejście w posiadanie samochodu?

Charakterystyka samochodu używanego

Z jakiego powodu kierowcy głównie sięgają po auta używane? Co skłania ich do tego, aby kupować samochód z drugiej ręki? Rzecz jasna najważniejszym czynnikiem w tym wypadku jest oczywiście cena. W zależności do tego, z jakiego rocznika i w jakim stanie kupi się samochód, może on kosztować od kilku, do oczywiście kilkudziesięciu, nawet kilkuset tysięcy. To, co jednak jest w tym wypadku najważniejsze to to, że zawsze będzie to auto znacznie tańsze niż wersja nowa. Nawet jeśli kupi się samochód z tego samego rocznika, lecz już używane, jego cena będzie niższa o kilkanaście procent względem auta z salonu. A to oznacza oczywiście ogromne oszczędności.
Niestety kupowanie używanych aut to również spore ryzyko. Można bowiem trafić samochód powypadkowy, popowodziowy, a nawet taki, który był całkowicie zdemolowany i zastał złożony z dwóch lub trzech innych egzemplarzy. Rzecz jasna oznacza to ogromne ryzyko podczas wypadku, lecz również niezwykle wysoką awaryjność, czyli dodatkowe koszta.

Charakterystyka samochodu nowego

Z powodu wad, które posiadają auta używane, wiele osób sięga po samochód zupełnie i całkowicie nowy. Jeśli kogoś stać na to, aby wyłożyć odpowiednią sumę na pojazd i mieć dobre auto bez oglądania się na cenę, model nowy jest jedynym słusznym wyborem. Płacąc więcej, kupuje się pewność, że auto jest w nienagannej kondycji i o nieposzlakowanej przeszłości. To jednak nie wszystko, ponieważ nowy samochód to również gwarancja, a także możliwość serwisowania samochodu w specjalistycznym, autoryzowanym serwisie, gdzie wszystkie prace wykonywane są znacznie lepiej i efektywniej.
Oczywiście kupienie nowego auta to wada w postaci bardzo wysokiej ceny, a także niezwykle szybkiej utraty wartości samochodu, co rzecz jasna oznacza kolejne koszta. Oczywiście liczyć się również trzeba z tym, że kupując samochód nowy, a model używany za tę samą cenę, można w przypadku auta z drugiej ręki liczyć na o wiele lepszy silnik, lepsze wyposażenie, a może nawet auto z wyższego segmentu. Wybór jest zatem bardzo trudny i nie dziwi zupełnie to, że tak trudno jest podjąć odpowiednią decyzję.