eko-parowozik.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Stłuczka co robić krok po kroku

Kolizja samochodowa może przytrafić się każdemu, dosłownie wszędzie. Dlatego należy być przygotowanym na taką ewentualność. Przede wszystkim zakodować sobie, co należy zrobić. Pod wpływem silnego stresu trudno będzie przecież myśleć w sposób kreatywny i logiczny. Dobrze jest spisać listę rzeczy, których trzeba dopilnować po stłuczce. Warto mieć ją zawsze przy sobie.

Przede wszystkim spokój i bezpieczeństwo

Uczestnik kraksy doświadcza wstrząsu. Słyszy huk, odczuwa uderzenie. Jest zdezorientowany. Po chwili dociera do niego to, co się stało. Pod wpływem stresu w głowie pojawiają się uporczywe myśli: to stłuczka co robić. Przede wszystkim należy opanować silne emocje. Wziąć kilka głębokich wdechów, dać sobie chwilę na ochłonięcie. Szukanie zemsty na domniemanym winowajcy kolizji, wdawanie się w awanturę czy rzucanie mięsem nikomu nie pomoże. Mleko się rozlało, należy skoncentrować się już tylko na tym, jak najlepiej rozwiązać zaistniałą sytuację.

Najważniejsze jest to, aby zorientować się, czy nikomu z uczestników stłuczki nic się nie stało. Jeżeli są osoby poważnie poszkodowane, mamy do czynienia z wypadkiem i wówczas nie należy usuwać auta z miejsca zdarzenia. Trzeba zadzwonić pod numer alarmowy 112 i wezwać karetkę, a następnie udzielić pomocy przedlekarskiej rannym.

Jeśli nikt szczególnie nie ucierpiał, konieczne jest usunięcie aut z miejsca zdarzenia, aby nie blokować ruchu i nie narażać nikogo na dodatkowe niebezpieczeństwo. Powinno się także odpowiednio oznaczyć miejsce kolizji. Warto pamiętać, że każdy, kto znajduje się w jego obrębie musi mieć kamizelkę przeciwodblaskową. Należy włączyć światła awaryjne. Umieścić trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od pojazdu. Tuż za nim w terenie zabudowanym. Poza nim zaś w przedziale od 30 do 50 m.

Wezwanie policji oraz formalności ubezpieczeniowe

Policję należy wezwać jedynie wtedy, gdy na skutek zderzenia ktoś ucierpiał, w przypadku niemożliwości ustalenia sprawcy kolizji lub kiedy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa. Np. gdy drugi kierowca prawdopodobnie jest pod wpływem alkoholu bądź innych substancji psychoaktywnych.

Bardzo ważne jest wypełnienie oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Wzór najlepiej wydrukować i mieć na podorędziu w aucie. Zapobiegnie to ewentualnemu przeoczeniu i nie podaniu, którejś z wymaganych informacji. Dokument ten pozwoli usunąć szkodę na koszt ubezpieczyciela. Powinien on więc zawierać dokładny opis sytuacji oraz powstałych szkód. Poszkodowany otrzymuje od sprawcy zdarzenia oświadczenie, w którym przyznaje się on do spowodowania kolizji. Następnie pozostaje już tylko ewentualne odholowanie pojazdów oraz kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym.