Leasing jest produktem finansowym, który posiada szereg zalet z punktu widzenia przedsiębiorców. Jest szybko dostępny, nie wymaga przedstawienia wielu dokumentów, których wymagają banki w przypadku produktów kredytowych oraz pozwala na uzyskiwanie odpisów od podatku, co często sprawia, że przedsiębiorca jest w stanie zaoszczędzić sporo gotówki. Sprawa jest oczywista dla nieco większych firm, gdy w grę wchodzą duże kwoty, przykładowo flota kilku samochodów wziętych w leasing może wygenerować ogromne oszczędności. Wtedy koszty leasingu są zdecydowanie niższe od korzyści podatkowych. Czy leasing dla firm jednoosobowych jest równie nęcącą opcją?
Leasing operacyjny i jednoosobowa działalność gospodarcza
Zakładając, że nasza działalność przynosi nam regularne dochody na wyższym poziomie niż typowe przychody na etacie mamy do wyboru kilka rozwiązań. Oprócz najbardziej oczywistych takich jak kredyt czy zakup za gotówkę, dostępną od niedawna opcją jest wynajem długoterminowy. Każda z tych dróg prowadzących do dysponowania autem posiada swoje mocne i słabe strony. Ostateczną decyzję warto podjąć po rzetelnym przeanalizowaniu wszystkich kosztów oraz sposobu w który chcemy użytkować pojazd.
Wciąż jednak wiele osób uważa, że leasing jest najlepszym rozwiązaniem szczególnie dla młodych przedsiębiorców. Dlatego warto wiedzieć, że ta forma finansowania jest dostępna dla jednoosobowych firm.
Zalety leasingu
Leasingodawca zazwyczaj nie analizuje szczegółowo potencjału finansowego i zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. W praktyce wynika z tego, że leasing jest rozwiązaniem szybkim i dostępnym nawet dla firm po krótkim okresie funkcjonowania na rynku, większość firm leasingowych wymaga jedynie 6 miesięcznego stażu.
Całość raty leasingowej jest zaliczana do kosztów uzyskania przychodu. Ponadto, jeżeli potrzebujemy auto rzeczywiście tylko w celach służbowych, to przy prowadzeniu pełnej ewidencji przebiegu samochodu możemy odpisywać nawet 100% kosztów eksploatacji, takich jak zakup nowych opon czy serwis. Jeżeli jednak przeraża nas konieczność prowadzenia pełnej ewidencji przebiegu, to wciąż możemy odliczać 75% kosztów eksploatacji. Z pewnością jest to finansowo bardzo korzystne, a jednocześnie możemy swobodnie użytkować auto w celach prywatnych. Odwrotnie, gdybyśmy chcieli prywatne auto użytkować w celach zawodowych to przepisy zezwalają jedynie na odpis 20% kosztów. Konkluzja, które rozwiązanie jest najlepsze, chyba jest oczywista.
Pozwala to zainwestować nasze środki w rozwój naszej firmy bez konieczności zamrażania ich w samochodzie czy innych środkach trwałych.
Wykup przedmiotu leasingu
Po zakończeniu trwania umowy leasingowej możemy, lecz wcale nie musimy, wykupić przedmiot leasingu. Jeżeli uznamy, że nie chcemy stać się właścicielem leasingowanego przedmiotu, możemy swobodnie zwrócić go leasingodawcy, podpisując nową umowę. Może to być szczególnie korzystne, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że leasingować możemy także sprzęt komputerowy, oprogramowanie czy maszyny. O ile kilkuletnie auto z pewnością będzie się świetnie sprawowało jeszcze wiele lat, to w przypadku komputerów, nowszy i mocniejszy sprzęt może nam dawać niezbędną przewagę nad konkurencją.