eko-parowozik.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Glinkowanie lakieru. Kiedy stosować glinki?

Systematyczna pielęgnacja karoserii samochodu da efekt w postaci lśniącego lakieru. Jedną z czynności, jaka pozwala na utrzymanie go w świetnej kondycji na długi czas, jest glinkowanie. Na czym polega glinkowanie lakieru? Dlaczego warto je prowadzić?

Czym jest glinka do lakieru?

Glinka to specjalny rodzaj kosmetyku samochodowego. Produkowana jest z plastycznej masy przypominającej glinę z dodatkiem cząsteczek polerskich.

Głównym celem glinkowania jest dokładne oczyszczanie lakieru z zabrudzeń, które wchodzą w jego pory. Są to zanieczyszczenia, których nie można usunąć podczas zwykłego mycia karoserii. Proces oczyszczania karoserii glinką określany jest także jako dekontaminacja lakieru.

Obecnie glinkowanie lakieru można wykonać samemu, ale także usługi te oferują salony auto detailingu.

Rodzaje glinek do lakieru

W sprzedaży znajdują się glinki, które różnią się pomiędzy sobą zawartością substancji polerskich oraz swoją twardością. Producenci barwią je na różne kolory, aby zapobiec zastosowaniu niewłaściwej glinki.

Kolory glinek do lakieru:
– glinka pomarańczowa – miękka glinka, najbardziej delikatna i bezpieczna, polecana dla początkujących, do samochodów z miękkimi lakierami
– glinka żółta – średnia glinka, która polecana jest aut z twardszymi lakierami, także sprawdzi się dla osób początkujących
– glinka niebieska – twarda, agresywna glinka rekomendowana do korekty lakieru, szybko czyści, lecz użyta niewłaściwie może spowodować zarysowanie lakieru

Ponadto glinkowanie lakieru prowadzi się z użyciem dodatkowych środków jak specjalne lubrykanty, detailery, które nadają glince lepszy poślizg.

Jakie są zalety glinkowania karoserii auta?

Glinkowanie ma wiele zalet, dlatego polecane jest ono dla każdego właściciela samochodu, który chciałby zadbać o niego profesjonalnie.

Główne zalety glinkowania to:
– usunięcie mocno osadzonych zabrudzeń, na przykład nalotu z klocków hamulcowych, asfaltu, żywic z roślin
– wygładzenie karoserii samochodu, poprawa jej połysku oraz zmniejszenie ryzyka przyczepiania się brudu
– przygotowanie lakieru do prowadzenia dalszych prac, na przykład nakładania wosku, powłok ceramicznych

Kiedy warto wykonać glinkowanie lakieru?

Proces glinkowania polecany jest każdemu właścicielowi samochodu, aby nadać jego karoserii efektowny wygląd.

Lakier warto glinkować systematycznie, aby przedłużyć jego żywotność. Zaleca się prowadzić glinkowanie lakieru dwa razy w ciągu roku – jeden raz na wiosnę, a drugi raz przed zimą. O tym, że konieczne może być zastosowanie glinki, świadczy także faktura lakieru. Gdy jest chropowaty, oznacza to, że warto zastosować glinkę.

Także proces ten polecany jest przed wykonaniem innych prac na karoserii – woskowanie, nakładanie powłok ceramicznych. Wtedy efekt będzie optymalny.