eko-parowozik.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać leasing

Od pewnego czasu popularne wśród właścicieli firm stało się korzystanie z leasingu. Nic w tym dziwnego. Jest to świetny forma rozwoju przedsiębiorstwa, w dodatku tańsza od standardowego kredytu na pojazd lub nieruchomość.

Czym jest leasing

Na początek warto dowiedzieć się czym właściwie jest leasing. W ciągu ostatnich lat powstały firmy oferujące swego rodzaju wypożyczenie dóbr tak zwani leasingodawcy. Osoby zgłaszające się do nich, czyli leasingobiorcy, mają możliwość korzystania z ich oferty, wypożyczając samochód lub nieruchomość płacąc przy tym raty przez pewien okres, po którym mogą przedmiot wykupić. W takiej sytuacji biorąc np. samochód, leasingobiorca nie płaci ubezpieczenia. Nadal jednak musi pokryć koszty eksploatacji oraz nie może przeprowadzać w nim żadnych modyfikacji. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to wciąż dużo korzystniejsza opcja od kupna czy kredytu.

Jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać leasing

Otrzymanie leasingu, choć nie jest trudne, tak nadal wymaga spełniania pewnych kryteriów.

Czas działania firmy

Jednym z najważniejszych jest okres prowadzenia działalności. Możliwe jest otrzymanie leasingu już dzień po rozpoczęciu działalności, ale jest to raczej wyjątek niż standard i istnieje niewiele firm decydujących się na takie ryzyko. Nie ma co do ego reguły, ale większość firm za odpowiednią długość prowadzenia działalności uznaje okres od 3 do 6 miesięcy, choć zdarzają się i takie, które wymagają roku.

Brak długów

Leasingodawca przed udzieleniem leasingu sprawdza historię kredytową klienta. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli ktoś ma nadzieje ukryć jakieś długi to może go spotkać rozczarowanie. Potencjalny leasingobiorca jest dokładnie sprawdzany w bazach dłużników, takich jak choćby BIK. Służy to uniknięciu oszustwa, sytuacji, w której klient chciałby narazić leasingodawcę na szkodę.

Wiarygodność leasingobiorcy

Firmy udzielające leasingu nie ograniczają się do sprawdzenia wyłącznie tego jak sytuacja klienta przedstawia się na papierze. Interesują się jej rzeczywistym stanem. W tym celu poszukują informacji na temat działalności leasingobiorcy w internecie. Prześwietlają strony internetowe, sprawdzają opinie, jakie zamieszczają w sieci użytkownicy na temat firmy wnioskującego, zdarza się, że chcą uzyskać kontakt do kontrahentów, by z nich wydobyć informacje o jakości działalności. Wszystko to żeby upewnić się, że przedsiębiorstwo rzeczywiście funkcjonuje i będzie w stanie w przyszłości regularnie opłacać leasing. To kolejne zabezpieczenie, jakie stosują, by wykryć oszustów, nim ci będą w stanie firmę oszukać.

Nic tylko się cieszyć

Na koniec pozostaje tylko przedstawić dokumenty ukazującego sytuację finansową leasingobiorcy. Po wykonaniu tego ostatniego kroku, o ile wcześniejszą weryfikację wnioskujący przeszedł pomyślnie, nie pozostaje nic innego jak cieszyć się z pojazdu, nieruchomości lub jakiegokolwiek innego przedmioty wziętego w leasing. Sam proces ciężko jest nazwać skomplikowanym, więc to też problemem nie jest.