eko-parowozik.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Jak zdobyć uprawnienia na skuter?

Można zaobserwować, że z roku na rok skutery cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nikogo nie powinien dziwić ten fakt, ponieważ omawiany pojazd umożliwia ominięcie ewentualnych korków i znacznie szybsze dotarcie w wyznaczone miejsce. Konieczne należy również zaznaczyć, że jest to bardzo ekologiczny i ekonomiczny środek transportu. Jak zdobyć uprawnienia na skuter?

Kto może kierować jednośladem bez prawa jazdy AM?

Warto wiedzieć, że obecnie zarówno skuterami, jak i quadami oraz motorowerami można bez żadnego problemu poruszać się bez uzyskania uprawnień kat. AM. Wystarczy bowiem być w posiadaniu innej kategorii prawa jazdy. Godny uwagi jest również fakt, że wszystkim osobom, które urodziły się przed 18. stycznia 1995 rokiem do prowadzenie skutera wystarczy posiadanie dowodu osobistego. Z kolei osoby urodzone 19 stycznie 1995 roku i później są zobowiązane uzyskać dowolną kategorię na prawo jazdy, by poruszać się skuterem.

Kandydat na kierowcę oraz egzamin na prawo jazdy AM

Należy mieć świadomość, że osoby, które chcą prowadzić skuter muszą przed zapisaniem się na egzamin dokonać utworzenia profilu kandydata na kierowcę. Konieczne jest w tym celu wybranie się z opiekunem do stosownego Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym. Kolejnym etapem jest złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy, aktualnej fotografii, orzeczenia lekarskiego czy zgody rodziców.

W momencie, gdy zostanie już utworzony profil kandydata można bez żadnego problemu zapisać się na kurs nauki jazdy kategorii AM. Warto wiedzieć, że konieczne będzie ukończenie nie tylko szkolenia praktycznego, ale również teoretycznego. Następnie osoba zainteresowana prowadzeniem skutera musi zdać pozytywnie egzaminy wewnętrzne, by zapisać się na egzamin państwowy.

Samodzielne przygotowanie

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ustawodawca przewidział także inną możliwość pozwalającą na przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy kat. AM. Można bowiem samodzielnie przerobić wszystkie teoretyczne zagadnienia, a później zapisać się na egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Nie można oczywiście zapomnieć o utworzeniu wspomnianego wcześniej profilu na kandydata. Trzeba zaznaczyć, że tylko i wyłącznie z numerem PKK możliwe będzie uzyskanie zgody na przystąpienie do egzaminu teoretycznego. Osoby z pozytywnym wynikiem mogą następnie zapisać się na praktyczny kurs prawa jazdy AM. W przypadku zaliczenia praktycznej części kursu należy dokonać zapisania się na egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.