eko-parowozik.pl

Blog motoryzacyjny

Motoryzacja

Dlaczego opłaca się brać auta dostawcze w leasing?

Nie ulega wątpliwości, że auta dostawcze często są podstawą firmy. To właśnie one umożliwiają wykonywanie zleceń. Trudno jest wyobrazić sobie ekipę budowlaną, firmę kurierską czy agencję taksówek bagażowych, które nie byłyby wyposażone w auta dostawcze. Takie samochody jednak sporo kosztują i nie powinno się o tym zapominać. Z tego powodu warto zastanowić się nad leasingiem auta. Dlaczego się on opłaca? Czy warto go wybierać?

Własność banku

Leasing auta nie oznacza, że jest ono twoją własnością. Jest to pewnego rodzaju połączenie kredytu i dzierżawy. Samochód jest u ciebie i możesz dysponować nim zgodnie z warunkami, które zostały określone w umowie. Za to korzystanie z samochodu płacisz określoną ratę. Gdy już minie okres leasingowania to możesz samochód wykupić na własność za niższą kwotę, niż cena rynkowa – w końcu jej część już zapłaciłeś w ratach. Możesz też zdecydować, że samochodu nie chcesz kupować i wolisz wyleasingować następny model. W każdym wypadku samochód jest w rzeczywistości własnością firmy leasingowej, a nie twoją.

Zawsze nowy

Jeśli czytasz uważnie ten artykuł, to już pewnie wiesz, jaka jest największa korzyść w korzystaniu z leasingowanych aut. Ta opcja umożliwia korzystanie z dobrych, fabrycznie nowych aut bez konieczności kupowania ich na stałe. Kiedy minie okres leasingu – możesz wykupić auto, ale wcale nie musisz. Możesz po prostu zrezygnować z wykupu. Oczywiście wszystko to jest określone przez specjalne procedury. Masz konkretnie wyznaczony termin, do którego musisz podjąć decyzję o zakupie samochodu lub o rezygnacji z niego. Jeśli wykupisz auto, to możesz z niego dalej korzystać albo spróbować je sprzedać i na tym zarobić. Możesz zapomnieć o tym samochodzie i w leasing wziąć nowszy model. Dzięki temu po raz kolejny możesz cieszyć się z nowego auta, nie płacąc za nie pełnej kwoty zakupu.

Auta dostawcze leasing

Szczególnym rodzajem leasingu jest leasing aut dostawczych. Co oczywiste, są one w znacznej większości wybierane jako samochody firmowe. O ich leasing nie występują więc osoby prywatne, ale przedstawiciele firm. W ich wypadku leasing jest jednoznaczny z cyklicznymi kosztami, jakie ponosi firma. Leasing to po prostu jeden z wielu wydatków, który można wrzucić w koszty po to, by wykazać wyższe koszty uzyskania przychodu. To z kolei prowadzi do naliczania niższego podatku dochodowego. Wiele firm decyduje się na leasingowanie samochodu właśnie z tego powodu. Nie można jednak zapominać, że możliwość korzystania z nowych pojazdów również jest kusząca. Flota firmy jest przecież jej rozpoznawalną wizytówką. Samochody, które ją tworzą, powinny być w świetnym stanie. Z tego właśnie powodu powinny być reprezentacyjne. Szczególnie ważne jest to w przypadku biznesów, w których klienci widzą auta dostawcze. Lepsze samochody wzbudzają większe zaufanie i sprawiają, że klienci są skłonni za usługę zapłacić więcej. Co ważne – nowe samochody są też pewniejsze i bezpieczniejsze. Zmniejszają ryzyko awarii i przestojów w pracy, które mogłyby powodować straty finansowe.