eko-parowozik.pl

Blog motoryzacyjny

silnik hybrydowy
Motoryzacja

Silnik hybrydowy – wady i zalety

Podczas kupowania samochodu należy zwracać uwagę na olbrzymią ilość różnego rodzaju jego cech. Nie tylko na markę, model czy też rodzaj nadwozia, lecz przede wszystkim na to, jaki jest obecny w nim silnik. Szczególnie ta ostatnia sprawa cieszy się ostatni czasy ogromną popularnością, ponieważ na rynku od jakiegoś już czasu obecne są silniki hybrydowe, które wzbudzają wiele ciekawości wśród kierowców. Warto się przed wybraniem auta z takim silnikiem dowiedzieć, jakie są jego wady i zalety. Czy warto wybrać silnik hybrydowy?

Czym jest silnik hybrydowy?

Zanim przejdzie się do analizowania zalet i wad silników hybrydowych, w pierwszej kolejności należy dowiedzieć się w pełni i zrozumieć to, czym takie silniki są. Na czym polega zasada ich działania?
Klasyczny silnik to jednostka zasilana paliwem w postaci benzyny lub ropy. Poprzez spalanie paliwa wytwarzana jest energia, która napędza koła. W przypadku silnika hybrydowego dodatkowo w aucie obecny jest silnik elektryczny. Razem ze spalinowym tworzą one jednostkę hybrydową. Dzięki mocy pochodzącej z akumulatorów silnik spalinowy dostaje dodatkowe wsparcie, a co ciekawe, może w pewnych sytuacjach w ogóle zostać wyłączony. Przykładowo podczas parkowania auto napędzane może być tylko przez silnik elektryczny.

Najważniejsze zalety silników hybrydowych

Z jakiego powodu warto się zdecydować na silnik hybrydowy? Nie da się ukryć, że jego najważniejszą zaletą jest oczywiście bardzo zauważalne zmniejszenie spalania. Z racji tego, że silnik benzynowy dostaje wsparcie w postaci elektrycznego, a często może zupełnie pozostać wyłączony, jego zapotrzebowanie na paliwo drastycznie maleje, co rzecz jasna wiąże się ze spadkiem rachunków na stacji benzynowej.
Kolejną bardzo ważną zaletą takiego silnika jest to, że jest on po prostu mocniejszy racji tego, że w aucie pracują dwa, a nie jeden silnik, moc takiego samochodu jest często naprawdę wysoka. Sprawia to, że auto jeździ szybciej, przyjemniej przyspiesza, a także jest po prostu bezpieczniejsze.

Czy silniki hybrydowe mają jakieś wady?

Jak więc widać, silniki hybrydowe to naprawdę wiele ciekawych zalet. Jak jednak łatwo się domyślić, nie jest on pozbawiony wad. Jakie minusy ma takie rozwiązanie?
Zdecydowanie najważniejszą wadą hybrydy jest jej cena. Jak można zauważyć, analizując ceny auta z silnikami hybrydowymi, są często nawet o 20% droższe niż te, które posiadają zwykły silnik spalinowy.
Kolejna bardzo dużą wadą jest droższe serwisowanie takiego auta z uwagi na bardziej skomplikowaną konstrukcję. Jest ona bardziej narażona na uszkodzenia i awarie, a i same naprawy nie należą do najtańszych.

Przeczytaj więcej na gobus.pl