eko-parowozik.pl

Blog motoryzacyjny

poleasingowe auta
Motoryzacja

Poleasingowe auta – czy warto się na nie zdecydować?

Leasingowanie samochodu to jeden ze sposobów na to, aby jeździć nowym i sprawnym autem bez konieczności kupowania go za gotówkę lub na kredyt. Sporo ludzi decyduje się na leasing, co jest szczególnie dobrym wyborem dla osób, które przykładowo prowadząc działalność gospodarczą. W ramach prowadzonej działalności można wpisać koszty leasingowania w koszty prowadzenia firmy.

Poleasingowe auta

Umowę leasingu podpisuje się na kilka lat. W zależności od tego, na jaki samochód się decydujemy oraz jaka będzie wysokość comiesięcznej raty, umowa leasingu może być podpisana na 3 lata lub więcej. Niewiele firm umożliwia leasingowanie auta przez 2 lata. Czasami potrzebny jest wkład własny o określonej wysokości, ale nie zawsze. Co dzieje się z samochodem, gdy kończy się umowa leasingu? Dotychczasowy użytkownik może auto wykupić, płacąc za niego jeszcze jakąś określoną wcześniej kwotę. Z reguły nie są to duże sumy, chyba że auto było bardzo drogie. Może też samochód zostawić w salonie, decydując się na przykład na inny młodszy model. Takie poleasingowe auta są następnie wystawione do sprzedaży.

Czy warto kupić poleasingowe auta?

Odpowiedz na pytanie o to, czy warto kupić poleasingowe auta uzależniona jest od wielu czynników. Po pierwsze warto dowiedzieć się, w jaki sposób auto było wykorzystywane podczas umowy leasingu. Sporo samochodów branych jest w leasing przez firmy, które świadczą różnego rodzaju usługi handlowe. Stają się one samochodami służbowymi dla przedstawicieli handlowych, którzy jeżdżą nimi po całej Polsce, a czasami nawet poza granice kraju. Niestety prowadzi to do bardzo dużego zużycia samochodu. Jeżeli kupi się taki samochód jako auto poleasingowe, jego przebieg może być duży. Są jednak sytuacje, gdy samochód w ramach leasingu wykorzystywany był przez osobę prowadzącą swoją działalność gospodarczą o innym charakterze. Wtedy auto służyło po prostu do poruszania się do pracy. Niejednokrotnie takie samochody są w bardzo dobrym stanie i zwyczajnie warto kupić je pomimo tego, że były w leasingu.

Plusy zakupu samochodów leasingowanych

Jednym z ogromnych plusów samochodów poleasingowych jest to, że przez cały czas trwania umowy użytkownik zobowiązany był do tego, aby regularnie serwisować samochód w akredytowanych punktach. Oznacza to, że auto było pod kontrolą, a jego stan techniczny był stale nadzorowany. To ważne, ponieważ nowy właściciel ma wgląd w historię napraw samochodu i wie, co działo się z autem. Niestety w wielu innych przypadkach prawdziwa historia samochodu jest zatajana, a nowy właściciel nie wie o kwestiach, które mogłyby wpłynąć na jego decyzję podczas zakupu.

motopati.pl