eko-parowozik.pl

Blog motoryzacyjny

poleasingowe auta
Motoryzacja

Poleasingowe auta – czy warto się na nie zdecydować?

Leasingowanie samochodu to jeden ze sposobów na to, aby jeździć nowym i sprawnym autem bez konieczności kupowania go za gotówkę lub na kredyt. Sporo ludzi decyduje się na leasing, co jest szczególnie dobrym wyborem dla osób, które przykładowo prowadzą działalność gospodarczą. W ramach prowadzonej działalności można wpisać koszty leasingowania w koszty prowadzenia firmy.

Poleasingowe auta

Umowę leasingu podpisuje się na kilka lat. W zależności od tego, na jaki samochód się decydujemy oraz jaka będzie wysokość comiesięcznej raty, umowa leasingu może być podpisana na 3 lata lub więcej. Niewiele firm umożliwia leasingowanie auta przez 2 lata. Czasami potrzebny jest wkład własny o określonej wysokości, ale nie zawsze.

Co dzieje się z samochodem, gdy kończy się umowa leasingu?

Dotychczasowy użytkownik może auto wykupić, płacąc za niego określoną wcześniej kwotę. Z reguły nie są to duże sumy, chyba że auto było bardzo drogie. Może też samochód zostawić w salonie, decydując się na przykład na inny młodszy model. Takie poleasingowe auta są następnie wystawione do sprzedaży.

Korzyści zakupu poleasingowego auta

Zanim zdecydujesz się wykupić poleasingowe auto lub wziąć inne na nową umowę warto poznać plusy takiego zakupu, oto one.

1. Cena samochodu

Jednym z głównych argumentów przemawiających za zakupem poleasingowego auta jest cena. Pojazdy te zazwyczaj są tańsze od nowych odpowiedników. To doskonała okazja, aby zaoszczędzić na zakupie i zainwestować te pieniądze w inne cele.

2. Pewność, że samochód był i będzie dobrze serwisowany

Firmy leasingowe dbają o swoje samochody, regularnie przeprowadzając konieczne przeglądy i naprawy. Dzięki temu poleasingowe auta są zazwyczaj w bardzo dobrym stanie technicznym. Mamy pewność, że samochód był serwisowany w oryginalnym salonie i zajmowali się nim specjaliści znający się na danej marce pojazdów.

3. Przejrzysta i dokładna historia pojazdu

Przy zakupie poleasingowego auta otrzymujemy dostęp do historii pojazdu. To oznacza, że możemy sprawdzić, jakie naprawy były przeprowadzane i czy auto było regularnie serwisowane.

Wady zakupu poleasingowego auta

Poznaliśmy zalety zakupu takiego samochodu, teraz pora dowiedzieć się jakie są wady.

1. Ograniczony wybór

Na rynku poleasingowych samochodów dostępność konkretnych modeli i wersji może być ograniczona. Nie zawsze znajdziemy pojazd, który w pełni odpowiada naszym preferencjom. Mogą być to takie rzeczy jak: wielkość i rodzaj silnika, obicia foteli, kolor samochodu, dostępne wyposażenie.

2. Wiek i przebieg

Poleasingowe auta często mają kilka lat i znaczący przebieg. Mimo, że były regularnie serwisowane, to i tak czasami mogą być bardziej zużyte niż nowe pojazdy.

3. Brak opcji konfiguracyjnych

Zazwyczaj poleasingowe samochody są dostępne w jednej wersji wyposażenia. Jeśli zależy nam na konkretnych opcjach lub dodatkach, może być trudno je znaleźć w poleasingowym aucie.

Czy warto kupić poleasingowe auta?

Odpowiedz na pytanie o to, czy warto kupić poleasingowe auta uzależniona jest od wielu czynników. Po pierwsze warto dowiedzieć się, w jaki sposób auto było wykorzystywane podczas umowy leasingu. Sporo samochodów branych jest w leasing przez firmy, które świadczą różnego rodzaju usługi handlowe. Stają się one samochodami służbowymi dla przedstawicieli handlowych, którzy jeżdżą nimi po całej Polsce, a czasami nawet poza granice kraju. Niestety prowadzi to do bardzo dużego zużycia samochodu. Jeżeli kupi się taki samochód jako auto poleasingowe, jego przebieg może być duży. Są jednak sytuacje, gdy samochód w ramach leasingu wykorzystywany był przez osobę prowadzącą swoją działalność gospodarczą o innym charakterze. Wtedy auto służyło po prostu do poruszania się do pracy. Niejednokrotnie takie samochody są w bardzo dobrym stanie i zwyczajnie warto kupić je pomimo tego, że były w leasingu.