Stłuczka co robić krok po kroku

0
50

Kolizja samochodowa może przytrafić się każdemu, dosłownie wszędzie. Dlatego należy być przygotowanym na taką ewentualność. Przede wszystkim zakodować sobie, co należy zrobić. Pod wpływem silnego stresu trudno będzie przecież myśleć w sposób kreatywny i logiczny. Dobrze jest spisać listę rzeczy, których trzeba dopilnować po stłuczce. Warto mieć ją zawsze przy sobie.

Przede wszystkim spokój i bezpieczeństwo

Uczestnik kraksy doświadcza wstrząsu. Słyszy huk, odczuwa uderzenie. Jest zdezorientowany. Po chwili dociera do niego to, co się stało. Pod wpływem stresu w głowie pojawiają się uporczywe myśli: to stłuczka co robić. Przede wszystkim należy opanować silne emocje. Wziąć kilka głębokich wdechów, dać sobie chwilę na ochłonięcie. Szukanie zemsty na domniemanym winowajcy kolizji, wdawanie się w awanturę czy rzucanie mięsem nikomu nie pomoże. Mleko się rozlało, należy skoncentrować się już tylko na tym, jak najlepiej rozwiązać zaistniałą sytuację.

Najważniejsze jest to, aby zorientować się, czy nikomu z uczestników stłuczki nic się nie stało. Jeżeli są osoby poważnie poszkodowane, mamy do czynienia z wypadkiem i wówczas nie należy usuwać auta z miejsca zdarzenia. Trzeba zadzwonić pod numer alarmowy 112 i wezwać karetkę, a następnie udzielić pomocy przedlekarskiej rannym.

Jeśli nikt szczególnie nie ucierpiał, konieczne jest usunięcie aut z miejsca zdarzenia, aby nie blokować ruchu i nie narażać nikogo na dodatkowe niebezpieczeństwo. Powinno się także odpowiednio oznaczyć miejsce kolizji. Warto pamiętać, że każdy, kto znajduje się w jego obrębie musi mieć kamizelkę przeciwodblaskową. Należy włączyć światła awaryjne. Umieścić trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od pojazdu. Tuż za nim w terenie zabudowanym. Poza nim zaś w przedziale od 30 do 50 m.

Wezwanie policji oraz formalności ubezpieczeniowe

Policję należy wezwać jedynie wtedy, gdy na skutek zderzenia ktoś ucierpiał, w przypadku niemożliwości ustalenia sprawcy kolizji lub kiedy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa. Np. gdy drugi kierowca prawdopodobnie jest pod wpływem alkoholu bądź innych substancji psychoaktywnych.

Bardzo ważne jest wypełnienie oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Wzór najlepiej wydrukować i mieć na podorędziu w aucie. Zapobiegnie to ewentualnemu przeoczeniu i nie podaniu, którejś z wymaganych informacji. Dokument ten pozwoli usunąć szkodę na koszt ubezpieczyciela. Powinien on więc zawierać dokładny opis sytuacji oraz powstałych szkód. Poszkodowany otrzymuje od sprawcy zdarzenia oświadczenie, w którym przyznaje się on do spowodowania kolizji. Następnie pozostaje już tylko ewentualne odholowanie pojazdów oraz kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here